Otevírání skoro letní vody „Na Špince přes Špinku“

Teploty: voda 19°C, vzduch 15°C
Lokace: Zábrodí, rybník Špinka

V sobotu 21. 6. pořádal náš oddíl akci v dálkovém plavání, která byla určená jak pro registrované plavce, tak pro veřejnost. Letos se akce přesunula z blízkého rybníku Broďák do příjemného prostředí rybníku Špinka. Zázemí poskytl Bar Keliš, takže v okamžicích, kdy zadul v tento první letní den studenější severák a dešťový mrak zakryl slunce, měli závodníci možnost schovat se do prostorného barového stanu. Možná i proto, že počasí bylo opravdu náladové, účast závodníků z řad veřejnosti byla velmi skromná. Registrovaní dálkoví plavci měli konkurenční závod v Tovačově, který je tradičně zařazen do Českého poháru, bazénoví plavci, kteří v minulém ročníku značně zamíchali pořadím, zápolili na MČR dorostu. Asi všechny tyto aspekty učinily soutěž 2. ročník „Na Špince přes Špinku“ téměř klubovou záležitostí s účastí hostů z klubů I. PKO Praha a Sokol HK 🙂

Závodilo se na třech tratích 1000 m, 1500 m a 3000 m.  Závodní okruh byl naměřen na 500 m.

Krátce po 10:30 vpustil hlavní startér Petr Véle závodníky na první a nejdelší trať 3 km, která byla i nejvíce obsazena. O pořadí na prvních třech příčkách bylo v zásadě rozhodnuto již při konci prvního kola, ani po dalších pěti kolech se totiž toto pořadí nezměnilo. První místo obsadil Bohumír Šraut, na druhém místě doplavala Hana Rutová a na místě třetím Andrea Matyášová.

Na Špince - stupně vítězů 3000 m
Stupně vítězů 3000 m – zlato Bohumír Šraut, stříbro Hana Rutová, bronz Andrea Matyášová

Trať 1500 a 1000 m byla odstartována dohromady až po doplavání a vyhlášení tratě 3000 m kolem 12:30. Do vody na trati 1,5 km se spustili i tři plavci, kteří absolvovali trať nejdelší.

Na trati 1,5 km si doplavali pro medaile všichni tři závodníci klubu I. PKO Praha – zlato získal Vlastimil Zaoral, stříbro Magda Zárubová a bronz Adolf Goebel.

Na Špince - stupně vítězů 1500 m
Stupně vítězů 1500 m – zlato Vlastimil Zaoral, stříbro Magda Zárubová, bronz Adolf Goebel

V závodu na 1 km proběhl velmi těsný plavecký souboj boj mezi Pepou Térou, který si od počátku držel první pozici, Klárkou Šnoplovou, která ho ve finiši nebezpečně dotáhla, ale i přes nasazený kraul nakonec doplavala na druhém místě a Milanem Rosou, který oběma závodníkům zdatně sekundoval a doplaval si pro bronz.

Na Špince - stupně vítězů 1000 m
Stupně vítězů 1000 m – zlato Josef Téra, stříbro Klára Šnoplová, bronz Milan Rosa

Závody se velmi vydařily, divácká i závodnická atmosféra byla pohodová, dokonce nám párkrát do zad vysvitlo slunce, aby se rychle schovalo za dešťový mrak. Předseda oddílu Petr Kocián tradičně velmi zdatně komentoval průběh závodů a bavil publikum oddílovými historkami. Stopky na souši hlídal Petr Véle s Hanou Černou, na loďce dohlížel na závodníky a vodní čas měřil Martin Bárta, který podal ne o moc menší fyzický výkon než plavci. Administrativy se zhostil Martin Černý a diplomy opět krásně napsal Bertík Jeitner.

Špinka - moderátor Petr Kocián
Kóca moderuje
Špinka Petr s Hanou hlídají suchozemský čas
Hanka s Petrem hlídají suchozemský čas
Špinka - Martin na loďce
Martin hlídá závodníky ve vodě a měří vodní čas

Všem organizátorům moc děkujeme za podařený plavecký den. A do příštího závodu si přejme lepší počasí a hojnější účast plavců a také o trochu více vody ve Špince, protože i pamětníci říkají, že letošní stav vody je katastrofální!

2. ročník Na Špince přes Špinku (od Ládi)